OTPIS DUGOVA: Novi početak za socijalno najugroženije građane

Aktualno 3. veljače 2015

Provedbama mjera otpisa duga i odgoda ovrha, Vlada Republike Hrvatske zajedno s vjerovnicima, želi pružiti novi početak financijski isključenim građanima i osigurati im uvjete za izlazak iz prezaduženosti.

Ove privremene i jednokratne mjere obuhvaćaju oko 60.000 prezaduženih građana i njihovih obitelji, uključujući umirovljenike, nezaposlene, osobe s malim primanjima i osobe s invaliditetom.

Otpis dugova je moguć jer je Vlada postigla dobrovoljni sporazum s teleoperaterima, velikim gradovima, bankama i javnim poduzećima. Svi su pokazali društvenu odgovornost i socijalnu osjetljivost za tešku situaciju u kojoj su se našli građani koji često nisu sami krivi za nezavidnu situaciju u kojoj su se našli zbog gospodarske krize. Ovaj primjer treba potaknuti i druge vjerovnike, pogotovo gradove, da se uključe u sporazum i da svojim prezaduženim sugrađanima pruže priliku za novi početak.

Zahtjevi za otpis dugova se mogu podnijeti od 2. veljače do 30.lipnja 2015. godine.  Dugovi se mogu otpisati građanima čiji je račun blokiran dulje od godinu dana, zaključno s 30. rujna 2014. godine u iznosu najviše do 35.000 kuna kumulativno po svim vjerovnicima, a koji je evidentiran u Fini.

Građani koji mogu podnijeti zahtjev su: korisnici minimalne naknade, pomoći za uzdržavanje i osobne invalidnine, te građani čija su mjesečna primanja manja od 2500 kuna (za samca) ili 1250 kuna po članu kućanstva, a koji nemaju druge nekretnine osim one u kojoj žive, nemaju oročen novac, te nemaju ugovor o stambenoj štednji.

Prihvatljivi dužnici – kriteriji

Prihvatljivi dužnici su fizičke osobe, državljani Republike Hrvatske koji ispunjavaju jedan od sljedećih kriterija:

Kriterij A

  • Korisnici novčanih naknada sustava socijalne skrbi: Zajamčena minimalna naknada (ZMN), Pomoć za uzdržavanje (PZU), osobna invalidnina
  • U prva dva mjeseca primjene (od 02. veljače do 02. travnja 2015.) isključivo će dužnici prema Kriteriju A imati pravo pristupiti mjerama

Kriterij B

  • Građani čija mjesečna primanja u posljednja 3 mjeseca do podnošenja zahtjeva ne prelaze 2.500,00 kuna za samca odnosno 1.250,00 kuna po članu kućanstva, a koji;
    • nemaju u vlasništvu drugu nekretninu osim one u kojoj žive
    • nemaju u vlasništvu drugu imovinu koju bi mogle koristiti ili prodati bez ugrožavanja osnovnih životnih potreba
    • nemaju oročena sredstva, ugovor o stambenoj štednji i/ili depozit u kreditnoj uniji (osim onih građana čija su navedena sredstva ovršena u cijelosti, ali su i dalje blokirani jer je iznos duga bio veći od iznosa koja su bila raspoloživa na računima za navedene svrhe)
    • tijekom preostala 4 mjeseca (od 02. travnja do 30. lipnja 2015.) dužnici prema Kriteriju B imaju pravo pristupiti mjerama

Prihvatljivi dugovi – kriteriji

  • ukupan iznos duga iznosi do najviše 35.000 kuna kumulirano po svim vjerovnicima i evidentirano u FINA-i na dan 30. rujna 2014. godine
  • od toga se najviše 25.000 kn odnosi na dug prema vjerovnicima skupine A i istovremeno najviše 10.000 kn se odnosi na dug prema ostalim vjerovnicima (izuzev teleoperaterima)
  • dug građanina kojemu je na dan 30. rujna 2014. račun blokiran dulje od 360 dana

Prihvatljivi vjerovnici

Vjerovnici skupine A: trgovačka društva i druge pravne osobe od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku, kao i trgovačka društva  od posebnog interesa u kojima RH ima većinski udio, te trgovačka društva koja je osnovala RH i javne ustanove koje je osnovala RH.

Vjerovnici skupine B: sve pravne osobe osim onih koji pripadaju u skupinu A vjerovnika, slobodna zanimanja, te osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost obrta.

Podnošenje zahtjeva (kriterij A)

1. Provjera duga

  • Dužnik provjerava na web stranici Fine, u poslovnici Finee ili u 5 ovlaštenih centara za socijalnu skrb (Zagreb, Varaždin, Rijeka, Osijek, Split)  je li na popisu dužnika koji mogu podnijeti Zahtjev za otpis duga.
  • Ukoliko se dužnik nalazi na popisu dužnika, može zatražiti ispis Pregleda duga u ovlaštenim centrima za socijalnu skrb ili na 175 lokacija Fine.
  • Zahtjev koji se treba odobriti unutar 30 dana, podnosi isključivo dužnik /ovršenik.

2. Potrebna dokumentacija

3. Dužnik dokumentaciju dostavlja vjerovnicima neposrednom dostavom ili poštom

Ukoliko se prihvatljivi dug odnosi na više vjerovnika, dužnik popunjava onoliki broj Zahtjeva koliko je vjerovnika.

4. Obrada zahtjeva

  • Vjerovnici obrađuju Zahtjev i obavještavaju Finu o statusu Zahtjeva, a potom i samog dužnika (dužnik svoj status može provjeriti na web stranicama u svakom trenutku uz odgovarajuću pristupnu lozinku).
  • Vjerovnik u roku od 15 dana od obavijesti o zaprimljenom Zahtjevu odlučuje o odobravanju ili odbijanju istog.

5. Otpis duga ili odgoda ovrhe

Podnošenje zahtjeva (kriterij B)

1. Provjera duga

  • Dužnik provjerava na web stranici Fine, u poslovnici Fine ili u 5 ovlaštenih centara za socijalnu skrb (Zagreb, Varaždin, Rijeka, Osijek, Split) je li na popisu dužnika koji mogu podnijeti Zahtjev za otpis duga.
  • Ukoliko se dužnik nalazi na popisu dužnika može zatražiti ispis Pregleda duga u ovlaštenim centrima za socijalnu skrb ili na 175 lokacija Fine

2. Ovlaštenim centrima socijalne skrbi dostavlja se potrebna dokumentacija

3. Dužnik dokumentaciju dostavlja vjerovnicima

  • dokumentacija se može dostaviti nakon što ovlašteni centar za socijalnu skrb u roku od 15 dana utvrdi da dužnik ispunjava kriterij B

4. Obrada zahtjeva

  • Vjerovnici obrađuju Zahtjev i obavještavaju Finu o statusu Zahtjeva, a potom i samog dužnika
  • Vjerovnik u roku od 15 dana od obavijesti o zaprimljenom Zahtjevu odlučuje o odobravanju ili odbijanju istog

5. Otpis duga ili odgoda ovrhe

Sporazum

Vlada je sporazum potpisala sa sljedećim vjerovnicima:

  • Banke (Erste&Steiermἅrkische Bank d.d., Hypo Alpe-Adria Bank d.d., Privredna Banka Zagreb d.d., Raiffeisenbank Austria d.d., Societe Generale-Splitska Banka d.d., Zagrebačka banka d.d.)
  • Teleoperateri (Hrvatski telekom d.d., Tele 2 d.o.o., VIP net d.o.o.)
  • Državna poduzeća (Hrvatska radiotelevizija, Hrvatska poštanska banka d.d., HP – Hrvatska pošta d.d., Hrvatska elektroprivreda d.d., Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Hrvatske šume d.o.o., HŽ infrastruktura d.o.o., Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, Fond za naknadu oduzete imovine, Hrvatsko društvo skladatelja ZAMP)
  • Gradovi (Zagreb, Rijeka, Osijek , Split)

Uključena tijela:

  • Ministarstvo socijalne politike i mladih – predlagatelj Sporazuma i Protokola za provedbu Sporazuma
    • Centri za socijalnu skrb – zaprimanje i obrada pristiglih zahtjeva u 5 ovlaštenih centara (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek i Varaždin) uz administrativnu podršku peteročlanih timova (predstavnici CZSS, Fine, Porezne uprave) koji će se baviti isključivo rješavanjem pristiglih zahtjeva, čime će se spriječiti dodatno opterećenje sustava socijalne skrbi
  • Ministarstvo financija
  • FINA – vođenje Registra otpisa duga

Otpis duga ili odgoda ovrhe prema teleoperaterima

  • Teleoperateri će otpisati dugove dužnicima koji ispunjavaju kriterij A, te odgoditi ovrhu na godinu dana dužnicima koji ispunjavaju kriterij B.
  • Mjere se isključivo primjenjuju prema dužnicima čiji ukupni dug u Fini kumulirano po svim vjerovnicima na dan 30. rujna 2014. godine ne prelazi 10.000 kn, bez obzira na to koliki iznos otpada na koju vrstu vjerovnika.
  • Ako za vrijeme odgode ovrhe dužnik podmiri svoj dug, otpisat će mu se zatezne kamate.

Nadzor

  • Uspostavlja se Registar otpisa duga – jedinstvena elektronička baza podataka o podnositeljima Zahtjeva za otpis duga koju vodi Fina.
  • Nad imovinom osobe kojoj je odobren Zahtjev za otpis duga provodi se nadzor u trajanju od 3 godine od dana otpisa duga (u razdoblju nadzora podnositelj zahtjeva dužan je prijavljivati sve promjene vezane za svoju imovinu).
  • Tijekom trajanja nadzora, vjerovnici koji su otpisali dug imaju pravo uskratiti uslugu građaninu, osim ukoliko se ne radi o usluzi čijim bi se uskraćivanjem dovelo u pitanje zadovoljavanje osnovnih životnih potreba.
  • Po isteku nadzora, podaci o podnositelju zahtjeva se trajno brišu iz Registra otpisa dugova.

Iznos duga i broj dužnika

Ukupan dug građana koji su blokirani 360 dana prema određenim skupinama vjerovnika za iznos do 10.000 kuna iznosio je 210.407.352,19 kuna (u navedeni iznos uključena je glavnica i svi troškovi, a nije uključen iznos kamate koja je iznosila 113.425.202.81 kuna).

Vjerovnici Iznos duga Iznos kamate Broj dužnika
Banke 45.058.369,62 kn 21.665.218,88 kn 12.461
Teleoperateri 91.855.533,19 kn 56.461.572,26 kn 31.591
Središnja država i jedinice lokalne i područne samouprave 23.517.842,84 kn 11.280.943,09 kn 13.494
Ostale skupine vjerovnika 39.186.419,87 kn 18.881.751,14 kn 17.981

Ukupan dug građana koji su blokirani 360 dana za iznos do 35.000 kuna (uključujući i gore navedene dužnike do 10.000 kn) prema svim vjerovnicima iznosio je 1.476.522.712,26 kuna (u navedeni iznos uključena je glavnica i svi troškovi, a nije uključen iznos kamate koja je iznosila 712.155.788,86 kuna).

Poziv vjerovnicima

Mjere će biti uspješnije pristupanjem što većeg broja vjerovnika, stoga Vlada Republike Hrvatske poziva i druge vjerovnike da pristupe ovoj mjeri te da se ugledaju na pristupnike koji su pokazali društveno odgovorno poslovanje. Ostali prihvatljivi vjerovnici mogu pristupiti ovoj mjeri najkasnije do 31. svibnja 2015. godine.